Yazılım Sektörü Maaş Analizi
Türkiye yazılım sektöründeki maaş trendlerini keşfet.
Son anket ne gösteriyor?
Binlerce yazılımcının paylaştığı veriden çıkan temel rakamlar.
132.500 TL
| Aralık | Yüzde | Katılımcı |
|---|---|---|
| 0–25.000 TL | %0,0 | 2 |
| 25.000–50.000 TL | %3,8 | 174 |
| 50.000–75.000 TL | %11,5 | 524 |
| 75.000–100.000 TL | %14,1 | 646 |
| 100.000–125.000 TL | %16,6 | 759 |
| 125.000–150.000 TL | %13,1 | 599 |
| 150.000–175.000 TL | %11,8 | 538 |
| 175.000–200.000 TL | %8,1 | 372 |
| 200.000–225.000 TL | %6,2 | 285 |
| 225.000–250.000 TL | %5,2 | 239 |
| 250.000–275.000 TL | %2,8 | 126 |
| 275.000–300.000 TL | %2,5 | 113 |
| 300.000+ TL | %4,2 | 194 |
0▲ medyan300K+ TL
- Tipik Maaş Aralığı
- 92.500–187.500 TL
- Asgari Ücret Çarpanı
- 4,7×
- Güncel Asgari Ücret
- 28.076 TL
Yazılımcıların yarısı bu iki rakam arasında.
Medyan maaş, güncel asgari ücretin bu katı.
Çarpan hesabına baz alınan net asgari ücret.
Hangi rol ne kazanıyor?
En yüksek medyan maaşa sahip roller, son anket verisinden.
Engineering Manager
260.000 TL
Software Architect
235.000 TL
Team/Tech Lead
205.000 TL
Product/Project Manager
157.500 TL
Security
152.500 TL
DevOps
137.500 TL
Medyan tabandan ne kadar uzakta?
Yasal asgari ücret, buradaki her maaşın üstünde durduğu taban.
Aylık net tutarlar. Çarpan, medyanın yürürlükteki asgari ücrete bölümü.
Medyan maaş nasıl değişti?
Medyan aylık net maaşın anket yılları boyunca seyri.
Filtreleme neyi değiştiriyor?
Bir deneyim seviyesi, bir şehir. Her grafik o kesite göre yeniden çizilir.
Neler analiz edilebilir?
Maaş verisine farklı boyutlardan bakan üç araç.